Blog Staroluterański i Wysokokościelny


Jestem luteraninem, to znaczy, że jestem katolikiem.
13 czerwca, 2011, 8:17 am
Filed under: Uncategorized

W środowisku ewangelickim słowo „katolik” kojarzy się często jednoznacznie – Rzymian, Papista itp. A co to znaczy, że jestem katolikiem? Czym jest katolicyzm?

Najlepszą definicją jest definicja Wincentego z Lerynu : „Trzymamy się tego w co się wszędzie wierzy, zawsze i przez wszystkich ludzi; bo to jest prawdziwe i całkowicie katolickie.”. Katolicyzm to ciągłość wiary przekazanej przez Apostołów. Do tej ciągłości wiary odwołuje się luteranizm w Księgach Symbolicznych „…nasze Wyznanie jest prawdziwe, nabożne i katolickie…” Ap. K.A. Art XIV 3. W żadnej Księdze Symbolicznej nie znajdziemy sformułowania „nasze Wyznanie jest prawdziwe, nabożne i protestanckie”. Odwołujemy się do katolicyzmu – do tego co było nauczane i w co zawsze wszyscy wierzyli. Nie do Rzymskiego Katolicyzmu, ani też do Starokatolicyzmu.

Opieramy się na Piśmie Świętym. Jest ono dla nas jedynym wyznacznikiem i jedynym sędzią w kwestiach wiary i moralności. Nie możemy jednak pominąć Tradycji. Nawet reformowany teolog Karol Barth stwierdził, że nie da się nawiązać bezpośrednio do Biblii przez dokonanie skoku przez stulecia i jednoczesne odsunięcie na bok tradycji Kościoła.

Tradycją są przecież dla nas Księgi Symboliczne. Odwołujemy się do nich jako do naszej konfesyjnej tradycji. Ale jeśli wytniemy z naszej teologii wieki II-XV to będziemy kalecy teologicznie! Teologia rozwijała się, lepiej lub gorzej. Kościół miał swoje lepsze jak i gorsze chwile. Ale jeśli chcemy zrozumieć Chrześcijaństwo to musimy zrozumieć je przez pryzmat 2 tysiącleci, pamiętając o tym, że to Pismo Święte jest Księgą Prawdy.

Nie protestujmy szukając nowinek, które mogą nas podzielić. Płyńmy do źródła – katolicyzmu – który jest właściwie utopią, bo prawdziwy katolicyzm będzie wtedy gdy wszyscy się zjednoczymy. I nikt nie ma prawa zawłaszczać sobie katolicyzmu na własność – jak to czynią bracia rzymianie.

Jestem luteraninem, a więc katolikiem augsburskiego wyznania 🙂


1 komentarz so far
Dodaj komentarz

Zgadzam sie z Toba Jakubie w 100%. Ja zawsze powtarzam takze na stronie Konfesyjni, ze ks. dr. Martin Luther umarl jako ksiadz katolicki,i On sam nie chcial tworzyc nowego kosciola. W niektorych krajach koscioly lutheranskie uzywaja nazwy: Kosciol Lutheransko-Katolicki, i to powinna byc prawidlowa nazwa.

Komentarz - autor: VIKING
Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s<span>%d</span> blogerów lubi to: