Blog Staroluterański i Wysokokościelny


Moda na Kalwinizm
22 stycznia, 2011, 4:26 pm
Filed under: Przemyślenia

Złoty okres wyznania reformowanego skończył się już dosyć dawno, właściwie z kontrreformacją. Spadkobierca owej tradycji – Kościół Ewangelicko-Reformowany może dziś poszczycić się liczącą ok. 1500 wiernych Jednotą, ośmioma parafiami i 6 czynnymi duchownymi. Jednota posiada swe zbory w województwach : Mazowieckiem, Łódzkiem, Dolnośląskiem i w Wielkopolskiem. Tak więc w co czwartym województwie. Patrząc na to wydawać by się mogło, że kalwinizm już totalnie wyszedł z „mody”. Jednakże tradycja reformowana nie jest reprezentowana jedynie przez Kościół Ewangelicko-Reformowany. Ostatnimi czasy powstało kilka nowych Jednot, z których ostatnia zowie się Chrześcijańską Wspólnotą Ewangelicko-Reformowanego Wyznania (ChWERW).

Poza tym mamy jeszcze Prezbiteriański Kościół Dobrego Pasterza (KDP) i Konfederację Ewangelicznych Kościołów Reformowanych (KERK).

Co różni KER od tychże Kościołów? KER w odróżnieniu od nich teologicznie jest liberalny. Ostatnią informacją dzięki której o KER zrobiło się „głośno” była ordynacja Wiery Jelinek na pastorkę tegoż Kościoła. Obranie liberalnego kursu w teologii nie jest jednak powiązane jedynie z przypadkiem ordynowania kobiety na pastora. Jeśli przyjrzymy się historii KER i poglądom jego zwierzchników to już z samej lektury wikipedii zauważymy, że ks. Karol Diehl i ks. Fryderyk Teichmann byli zwolennikami racjonalizmu, a ks. Władysław Semadeni i ks. Stefan Skierski teologii liberalnej. Kościół Ewangelicko-Reformowany jest dumny ze swojej historii, ze swego dorobku, tym niemniej jego teologiczne wybory są dla niego bagażem, który ciężko zrzucić i którego raczej zrzucać nie chce.

Ewangelicyzm reformowany w odróżnieniu od augsburskiego, jest dużo bardziej szeroki i różnorodny. Tym niemniej jednak osoba zafascynowana reformacją szwajcarską – Zwinglim, Kalwinem, może mieć problemy by odnaleźć „starokalwińską” srogość w KER.

Stąd też rozumiem, że w sporej mierze zainteresowanie Kalwinem będzie się realizowało poza Kościołem E-R. KER może organizować „promocje” postaci Jana Kalwina, ale będzie to raczej wydarzenie dla intelektualistów, a nie dla większej grupy. Większe grupy bowiem raczej wywodzą się z chrześcijaństwa wolno-ewangelicznego.

Taką genezę ma chociażby KERK, natomiast KDP należy do Aliansu Ewangelicznego. Ciężko mówić póki co o genezie ChWERW bo stronę mają w budowie, ale zakładam, że raczej też wywodzą się z nurtu ewangelicznego.

Zapewne są ludzie których kalwinizm w wersji ortodoksyjnej pociąga. Predestynacja, rozprawienie się z obrazami w kościele, skromne i stonowane życie. W goniącym, wypranym z moralności świecie zapewne dla wielu taka wersja kalwinizmu jest bezpiecznym schronieniem. Nie zdziwię się więc, gdy wkrótce usłyszę o powstaniu nowego kościoła reformowanego. Może nie zgadzam się z doktryną nowo powstających kościołów reformowanych, to jestem pod wrażeniem ich misyjności – także na polu internetowym – tu wielki ukłon dla KERK. Mimo swego krytycyzmu dla kalwinizmu uważam, że zapewne jest to coś sto razy lepszego niż negujący chrzest niemowląt ewangelikalizm.

Jednak w tym wszystkim musimy się odnaleźć także i my – „tradycyjni” ewangelicy. Zarówno luteranie jak i reformowani jak i metodyści. Zwłaszcza gdy Synod luterański oznajmia, że nie ma teologicznych przeszkód do ordynacji kobiet, kościół reformowany ją prawnie dopuścił, a metodyści wkrótce taką ordynację będą mieli. Kościołów Reformowanych jest już pod dostatkiem. Metodystycznych są co najmniej 3. Luterański jest jeden. Póki co. Obyśmy jednak w straszeniu „konserwatywnym sekciarstwem” z Synodu Missouri nie obudzili się z biskupką lesbijką i fundamentalistycznym synodem Wisconsin przejmującym zbory na Cieszyńskim. Lepiej się zorientować, że liberalizm to zła droga, za nim będzie za późno…


5 Komentarzy so far
Dodaj komentarz

Nie straszmy ludzi Synodem Missourii I Wisconsin, bo sa to koscioly stojace twardo na dogmatyce luteranskiej, i sa zapora przeciwko liberalom. A nie jak KEA w Polsce. ktory nie ma twardego gruntu, i popada w maraz i nijakosc.

Komentarz - autor: VIKING

Wisconsinowskie rozumienie wspólnoty jest dla mnie straszne. Jeśli na jednej płaszczyźnie stawiamy modlitwę i eucharystię. Wierny Wisconsin teoretycznie nie może modlić się wspólnie z wiernym KEA! W praktyce ma swój rozum i sumienie, ale teoria jest przerażająca.
Missouri jest mniej odleciałe, ale ze swoim konsekwentnym kongregacjonalizmem i podobnie jak Wisconsin fundamentalistycznym podejściem do Biblii objawiającym się w traktowaniu Biblii nie jako Księgi przez którą przemawia Bóg, lecz jako Encyklopedii. Objawia się to m.in innymi w podejściu do kreacjonizmu. Ja w tej materii podzielam pogląd zapewne znanego Ci Vikingu biskupa Bo Giertza, który mówił, że nieomylność Pisma Świętego nie polega na tym, że Biblia ma się stać źródłem wiedzy o powstaniu i działaniu świata, ale że w różnych historiach, w poezji, w proroctwach Bóg przemawia do nas. I nic nie jest w Biblii przez przypadek. Wszystko jest z Bożej woli. Bóg poprzez Biblie przemawia nie tylko faktami, ale także można powiedzieć poezją. Takie stanowisko jest sprzeczne z fundamentalizmem z jednej strony, a z drugiej z liberalnym podejściem do Pisma.

Komentarz - autor: augsburski

Jakubie- ale w obecnym swiecie te dwa Synody sa jakas ostoja, no jescze Missionsprovinsen, ale oni dzialaja narazie na obszarze Skandynavii, no i SELK. W Szwecji Wisconsinowcy i Missourii tworza episkopat wprawdzie maly ale zawsze, chociaz podlegaja pod USA, ponoc nie wyrazaja sprzeciwu, twierdza ze kongregacja przyjela sie z powodow tradycji tylko w USA

Komentarz - autor: VIKING

Dla mnie Wisconsin ostają nie jest. Missouri jest dla mnie dość znośne. Natomiast najbliższy jest memu sercu staroluteranizm europejski – ten z SELKu, z Missionsprovinsen, z Kościoła Ingrii, z Litwy, Łotwy i Białorusi. Może to kwestie kulturowe 🙂

Komentarz - autor: augsburski

KER w Polsce sam sobie zgotowal ten los,jeszcze niech zaczna udzielac slubu homo, a zostanie ich okolo stu osob. Chociaz zal takiego kosciola o wielkich tradycjach,ktory skupial w historii arystokracje i szlachte.

Komentarz - autor: VIKING
Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s%d blogerów lubi to: